KAPAT

Bilgi İşlem kontrol paneli

Ürünlerinizi, faturalarınızı ve destek taleplerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Üyeliğiniz yok mu? Hemen üye olun.

Sitenize Virüs Bulaşmaması İçin Bunları Yapmalısınız!

Sitenize Virüs Bulaşmaması İçin Bunları Yapmalısınız!

Web sitenizi genel olarak alanında uzman web yazılımcılarına yaptırmanız, sitenize virüs bulaşma sorununu ortadan kaldırmış olursunuz. Hem daha az para harcar hem de rahat bir şekilde işinize bakabilirsiniz.

Nereden Başlamalıyım?

Web sitenize virüs bulaşmaması için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

 • Öncelikli olarak web sitenize virüsün nereden bulaştığını ve tüm olası virüs bulaşma yollarını tespit etmelisiniz.
 • Art niyeti olan kişiler CMS, FTP ya da SSH hesaplarının yönetici panellerine erişim sağlayabilmektedirler. Parolalar webmaster’ın bilgisayarına bulaştırılan Truva atı programı sayesinde çalınabilmektedir.
 • Web uygulamalarının hassasiyeti,  web sitesine zararlı kod yerleştirilmesine sebep olabilmektedir.
 • Ana başlık, ortaklık programı ya da web sitenizde kullandığınız sayaç uygulaması gibi iç kaynaklara virüs bulaşması nedeniyle size sunulmuş olan kodlar kullanıcılar için tehlike yaratabilmektedir.

Sunucunuzdaki Zararlı Koda Ulaşın

Potansiyel bir tehlike oluşmasına karşın siteyi kullanıcı ziyaretlerine kapatmak için web sunucusunu durdurmalısınız. Daha sonrasında web sunucunuzdaki dosyaların ve haricindeki tüm çalışma dosyalarını kontrol etmelisiniz. Son olarak da parolalarınızın tamamını değiştirin.

Eğer mümkünse web sitenizi virüs bulaştığı ana geri yükleyin. Web sitenizde kullandığınız programların tamamını güncelleyin. Bunu yaparak siteye nasıl virüs bulaştığını anlama imkanınız olabilir.

Zararlı kodlar virüslere sebep olabilmektedir buna ulaşabilmek için de tüm sunucu komut programlarına, CMS şablonlarına, veri tabanlarına, web sunucularının yapılandırma dosyalarına, komut programların yorumlayıcılarına ve sunucunuzda bulunan tüm diğer sitelere iyice bakmalı ve kontrol etmelisiniz.

Sitenizi Virüsten Temizledikten Sonra Google’a Bildirin.

 • Web sitenizin zararlı bağlantılardan temizlenmesinin ardından  sitenizin kayıtlı olan mail adresiniz ile Google Web Master hesabına giriş yapmalısınız.
 • Ardından web sitenizin bağlantısına tıklayın.
 • Karşınıza çıkan sayfada Güvenlik Soruları linkini açın.
 • Web sitenize bulaşan virüslerin bağlantılarının bulunduğu URL adreslerinin listeleri karşınıza çıkacak.
 • Açılan sayfanın alt tarafında inceleme talebinde bulun linkine tıklamalısınız.
 • Son olarak karşınıza çıkan sayfadaki gerekli bilgileri doldurmanız ve göndermeniz yeterli olacaktır.

Web sitenizden virüs temizledikten sonra Google'a bildirmeniz gerekir.

Web Sitenize Virüs Bulaşmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sonradan düzenlenmiş olan temalardan uzak durmanızda fayda vardır. Özellikle sonradan düzenlenmiş olan tema ve scriptlerde sitenize virüs bulaşma olasılığı çok yüksektir.
 • Sürekli olarak kullandığınız scripti ait olduğu resmi web sayfasından indirmeye dikkat edin.
 • Scriptlerin yayınlanan eklentilerinin kullanım oranlarına dikkat etmelisiniz. İndirmiş olduğunuz ya da indirmeyi planladığınız eklentilerin WordPress gibi resmi web sayfaları tarafından onaylı olmasına dikkat edin.

Sonuç Olarak…

Zaman zaman bilgisayarınızda yer alan virüsten ya da içine virüs yerleştirilmiş olan sonradan düzenlenmiş tema dosyalarını sunucuya aktardığınız durumlarda bir süre sonra web siteniz Google tarafından zararlı içerik şeklinde damgalanabilir. Bu gibi olumsuz durumları yaşamamak ve kullanıcılara kaliteli hizmet verebilmek adına genellikle resmi onaylı web sayfalarını kullanarak web sitenizi tasarlamak sizin için faydalı olacaktır.

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5)

YORUM YAP

Yorumlar

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

8 + 5  Captca Değiştir