KAPAT

Bilgi İşlem kontrol paneli

Ürünlerinizi, faturalarınızı ve destek taleplerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Üyeliğiniz yok mu? Hemen üye olun.

Her Zaman Anonim Gezin: VPN Nedir ve Nasıl Çalışır?

Her Zaman Anonim Gezin: VPN Nedir ve Nasıl Çalışır?

Uluslararası firmaların da  bu fırsatı kaçırmadığı ve VPN hizmet sağlayıcıların ülkemizde farklı kampanyalar oluşturmasıyla sonuçlanmaktadır. VPN teknolojisi, hükümetlerin çevrimiçi etkinliği izlemesi, servis sağlayıcılarının kullanıcıya ait verileri satabilmesi ve hacker’ların birçok veriye ulaşabilmesi nedeniyle daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.

VPN Nedir?

VPN sizlerin de tahmin edebileceği gibi bir kısaltmadır ve açılımı “Virtual Private Network” anlamına gelmektedir. Türkçeye ise “Sanal Özel Ağ” olarak çevrilebilmektedir. VPN farklı bir ortamdaki fiziksel bir ağa uzaktan bağlanmanızı sağlamaktadır.

Tanım olarak da VPN, internet üzerinden başka bir ağa bağlanmayı sağlayan bir bağlantı çeşididir. Bunun yanında VPN’ler güvenilmeyen ağ gruplarına bağlanırken güvenliği sağlamak ve o bağlantıyı şifrelemek için de kullanılabilmektedir. VPN teknolojisi her durumda farklı konumlarda bulunabilmesinden dolayı erişim sağlamak istediğiniz web siteleri ya da IP’ler gibi bir çok kısıtlamadan kurtarırlar.

Bu Kadar Rahat bir İnternet Kullanımı Sağlamasına Rağmen Neden Herkes VPN Kullanmıyor?

Hızlı, güvenilir, iyi ve kesintisiz bir VPN hizmeti alabilmeniz için çoğu zaman belirli bir aylık ücret ödemeniz gerekmektedir. Bağlantılarınız farklı bir bilgisayar üzerinden yönlendirileceği için oluşacak durumların çoğunda bağlantınız normal internetiniz kadar hızlı olmayabilir. Bu nedenle herkes VPN kullanmamaktadır.

Kaliteli VPN hizmeti alabilmeniz için aylık belirli bir miktar ücret ödemeniz gerekmektedir.

VPN Neden Gereklidir?

VPN teknolojisi normal yolla bağlanamadığınız bir ağa sizi güvenli bir şekilde bağlanmakla görevli bir uygulamadır.

Yasaklı web sitelerine giriş: VPN sunucuları farklı konumlarda görünebildiğinden ve verileri şifreleyerek gönderdiği için engel konulmuş web sitelerine erişim sağlanabilmektedir.

Okul ya da iş ağına erişmek için: Bu ağlara erişmek için VPN hizmeti okul ya da iş yeri tarafından sağlanmaktadır.

Gizlilik ve Güvenlik için: Ağ üzerinden iletişimlerinizi ve bağlantılarınızı korumak için VPN hizmetinden faydalanmanız gerekmektedir. Herkesin kullandığı şifresiz bir ağa bağlandığınızda VPN sayesinde ortak ağın açıklarından etkilenme durumunuz ortadan kalkmaktadır.

Torrent gibi farklı sitelerden indirme yapabilmek için: Güvenli bir şekilde  torrent uygulaması üzerinden indirme yapmanın tek yolu VPN’dir.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN uygulaması, birçok teknolojiyi kullansa bile temelde aslında bilgisayarınızın fiziki olarak bulunduğu yerden bağlanmak istediğiniz ağa şifreli olarak bir tünel açmaktadır. Bu tünel dışarıdan bakıldığında şifreli olduğu için görüntülenmez ancak içerden bakıldığında bir bilgi akışı vardır. Konuya hakim olan güvenlik uzmanları dahi ancak şifreli bir veri akışı olduğunu görebilir ancak içeriğine erişmeleri mümkün değildir.

Evinize, okulunuza, iş yerinize erişmek için kullanmak istediğiniz VPN sistemleri konusunda sistem yöneticilerine danışmanız gerekmektedir. Tahmini olarak VPN kullanmak istediğiniz bilgisayar ya da mobil cihazınızı belirli güvenlik standartlarına getirecek kurulumlar yapacaklardır. Eğlence siteleri ya da indirme siteleri gibi engelli sitelere giriş için kullanılan VPN türlerinde ise öncelikle bir VPN hizmeti satın almanız ve sonrasında sisteminize bir yazılım kurmanız gerekmektedir. VPN sistemi bilgisayar üzerinde yönetici hakları talebinde bulunacaktır. VPN sisteme bir sürücü olarak eklenerek çalışabilmektedir.

VPN kullanmak istediğiniz bilgisayar ya da mobil cihazınızı belirli güvenlik standartlarına getirecek kurulumlar yapacaklardır.

VPN Fiyatları Ne Kadar?

Sektöre ait birçok firma genel ya da özelleşmiş çok sayıda VPN hizmeti sunmaktadır. Bu hizmetin fiyatları ise ortalama olarak aylık 15-30 lira arasında değişmektedir. Para ödenmeyen hizmetlerde genellikle aktarılabilecek bilginin sınırı bulunmakta ve aşımdan sonra tamamen durdurularak bir daha kullanamayacağınız kadar yavaşlatılmaktadır. Bu nedenle eğer maliyetini karşılayamayacaksanız VPN kullanmamalısınız. VPN için ayırdığınız bir bütçeniz varsa bu teknoloji size birçok imkan sunmaktadır.

BU YAZIYI PUANLA

(8 Oy . Ortalama Puan : 5)

YORUM YAP

Yorumlar

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

0 + 7  Captca Değiştir